Úvod do barevných systémů

 Barevný systém je smysluplné uspořádání barev do souvislého celku. Lidské oko dokáže rozlišit až 10 milionů barev, ale bez jejich jasného pojmenování není možné s nimi pracovat ani se na nich shodnout s ostatními jedinci.


greenandblueJak byste pojmenovali barvy na obrázku vpravo?

Zkuste pro každou vymyslet název ...


Hned vidíme - že s prostým pojmenováním modrá a zelená tady nevystačíme. Musíme jít do větší hloubky.


A možná si k tomu přizveme na pomoc přírodu a třeba začneme vymýšlet názvy jako:

•   letní nebe bez mráčku

•   mořská laguna

•   večerní obloha v parném létě

•   březové lístky zamlada

•   tráva

•   kapustaA nebo to zkusíme více s pomocí názvů odstínů na kruhu a zmínění jasu či sytosti:

•   modrá vedle tyrkysu, nezesvětlená, čistá

•   modrá, malinko jdoucí do tyrkysu

•   utlumená tmavá modrá - malilinko nakloněná do fialova

•   žlutozelená

•   ostrá zelená - malinko tmavší

•   utlumená ztmavlá zelenáŽádný z použitých výrazů ale tyto barvy nepopisuje JEDNOZNAČNĚ. teracottapot

Vlevo máme fotografii teracotového květináče. A slovo "teracota" se často používá - chceme-li vyjádřít temnou oranžovou, někdy se toto označení používá i pro barvy přecházející do hnědočervena. 


vasesTyto vázy se ale také mohou "hlásit" k tomu, že mají teracotovou barvu - a přitom vidíme, že jsou mnohem bledší, než květník výše.

 


Můžeme uvést i další příklady: 


tile

roof

Všechny tyto barvy se malinko liší a přitom všechny můžeme "s klidným svědomím" nazvat TERACOTA. Když se podíváme, jak nazývají prodejci barvy svých výrobků, tak také vnímáme, že označení jsou nepřesná:

červená

vínová I, vínová IIBarevné systémy vznikly tedy  jednak kvůli kategorizaci barev, a za druhé jako předpoklad přesné komunikace.

 


bluesVlevo vidíte přehled barev, kde je uveden jak slovní název, tak NCS kód, který polohu barvy upřesňuje napřesno. NCS – National Colour System je významná švédská firma, která se zabývá systematizováním barev. Stejně jako RAL  barvy definuje pomocí odstínu, jasu a sytosti. NCS kódy jsou v Evropě vedle RAL kódů nejčastěji využívané (výrobci lamin apod.), ovšem umožňují důkladnější popis a charakteristiku.

 

Barevných systémů existuje celá řada. Existují firmy, které se zabývají výhradně systematizací barev (NCS, RAL, Pantone) a jsou firmy, které barevný systém vyvinuly jako vedlejší aktivitu (výrobce barev Dulux). Primalex ve svém vzorníku využívá NCS přístupu.

 

Každý barevný systém pracuje s jinými jednotkami a názvy, ale v zásadě všechny podobným způsobem barvy kategorizují podle odstínu, jasu a sytosti.

 

Každý systém používá jiné označení, ale platí, že každá barva (= nějaký odstín, s nějakou sytostí a nějakým jasem) má název, ze kterého je možné odečíst všechny tři hodnoty. Tyto názvy jsou nejčastěji kombinací písmen a čísel.

 

Znalost barevných systémů a práce se vzorníkem usnadňuje pochopení barev a toho, jak se chovají při změnách jasů a sytostí, umožňuje přesnou komunikaci a kvalitní a sofistikované kombinování barev.