Systém RAL

 


 

RAL asi jako výraz znáte ... pokud jste si někdy nechával/ a něco lakovat v lakovně (typicy kov), tak Vám dávali vybrat právě dle vzorníku RAL. Z pohledu klasifikace barev nás zajímá vzorník RAL Design, který obsahuje 1625 barev. Standardní vzorník RAL používá čísla barev bez systému.


Kód konkrétní barvy má podobu sedmi číslic - např. 270 30 20. První tři čísla jsou odstín (poloha na kruhu), další dvě čísla jsou jas (jak světlá či tmavá daná barva je), poslední dvě čísla sytost (zd je čistá, nebo má příměs šedé a kolik té šedé v ní je).


Odstín je u systému RAL definován ve stupních – kruh má 360 stupňů a stejně tak RAL barevný kruh má 360 odstínů.

 

Červený odstín "sedí" v pozici 0° (= 360°), žlutý v 90°, zelený v 180° a pravá modrá "sedí" na 270°.

 

Jas a sytost jsou určeny od nuly do sta procent.


Na obrázku č.1 vidíte, že organizace různých poloh jednoho odstínu je podobná systému NCS (též se díváme na trojúhelník - kde vpravo je sytá a vlevo odsycená poloha, dole tmavá a nahoře světlá).


Solvo "chroma" v Angličtině označuje SYTOST. Slovo "HUE" v Angličtině značí ODSTÍN.

 

 

appendix1


 

 

 

Na obrázku č.2 vidíte hezké zobrazení barevného kruhu, která je na vnějším okraji velmi sytý a směrem ke středu šedne (odsycuje se / "vychcípává"). Výkusy různé velikosti u různých odstínů naznačují, u kterých odstínů systém RAL rozlišuje více stupňů sytosti a u kterých méně. 

 

appendix2


Na obrázku č.3 pak vidíte vrstvy podle jasu - nahoře je bílá a dole černá. Uprostřed je neutrální šedá. Jednotlivá patra pak obsahují kruhy podle úrovně jasu - nahoře jsou pastelové, dole velmi tmavé.


appendix3