RGB a CMYK

 


 

lightswitchRGB je zkratka pro "red", "green" a "blue" .... červená, zelená, modrá .... tedy primární barvy ADITIVNÍHO  míšení.

 

Připomenutí:

ADITIVNÍ MÍŠENÍ

Skládání barev ve formě přímého světla se nazývá aditivní (sčítací) míšení. Světlo bílé (denní) v sobě obsahuje všechny ostatní barvy spektra. Základní (nebo také primární) barvy aditivního míšení jsou:

ZELENÁ

ČERVENÁ

MODRÁ

Jedná se o tzv. model RGB - red, green, blue. Promítnu-li do sebe všechny tyto základní barvy, získávám světlo bílé.

Promítnu-li červenou a zelenou, získám světlo žluté.

Promítnu-li červenou a modrou, získám magentu.

Promítnu-li modrou a zelenou, získám světlo azurové.


Proč nás model RGB zajímá? Protože se s ním setkáme u výběru barvy na monitoru počítače a též i systém Pantone převádí barevný kód do RGB.

 

V modleu RGB je každá barva definována číslenou hodnotou u každé z těchto tří barev. ZDE si to můžete vyzkoušet.

 

ZDE naleznete také hezké příklady vztahu konkrétní barvy a jejího RGB kódu. Pod tímto odkazem se seznámíte i s kódem HEX - ten nás ale v interiérovém designu už nezajímá, týká se hlavně programátorů webů.

 

CMYK je zkratka pro "cyan", "magenta", "yellow" a "blacK" ... barvy tonerů pro inkoustové tiskárny.  Též jsme jej již zmínili v prvním modulu - jedná se o model skládání barev v hmotě - tedy při tisku na papír nebo při míchání barev na výmalbu. 

 

Připomenutí:

Skládání barev v hmotě (tj. v pigmentu) se nazývá subtraktivní (odčítací). Zatímco v případě světla platí, že čím více barevných paprsků do sebe promítnu, tím blíže jsem světlu bílému (sčítám), u hmoty je to naopak. Čím více barev smíchám, tím blíže jsem barvě černé (= žádné světlo).

Subtraktivní míšení je opačné míchání aditivnímu. Primární barvy subtraktivního míchání jsou: 

CYAN (také nazývána kyanová modř)

ŽLUTÁ

MAGENTA