Barevná schémata

 


 

taupe mix_samplesBarevné schéma je určitá forma kompozice. Tato kompozice je utvářena s cílem vzbuzovat žádoucí pocity v divákovi / obyvateli interiéru. Při tvorbě kompozice je zapotřebí si vytyčit cílovou atmosféru - styl, v jakém chceme interiér mít.

 

Při tvorbě atmosféry je důležité pracovat s teplem a chladem barev, jejich váhou, jasem, sytostí a vzájemnými poměry. Velkou roli hraje psychologie barev.

 

Atmosféra je nejčastěji vystižena pomocí přídavných jmen.

 

Mezi nejčastěji používané / požadované atmosféry v interiéru patří:

• vzdušné, lehké, čisté

• formálně elegantní / ležérně elegantní

• minimalistické, jednoduché, moderní

• svěží

• útulné, teplé

• veselé, hravé

 

Další atmosféry se váží spíše k veřejným interiérům (bary, restaurace, kanceláře apod.): dramatické a profesionální.

 

Při tvorbě nálad/atmosfér hraje velkou roli i materiál a tvar; správné použití barvy je ale základ. Každá nálada má limitovaný výběr barev, se kterými může pracovat.

 

Chci-li mít vzdušný a čistý interiér, je stěžejní, aby většina prostoru byla velmi světlá, ideálně bílá. To platí i pro podlahu - bez bílé / velmi světlé podlahy není možné vzdušného a čistého pocitu docílit. Čisté a vzdušné schéma může obsahovat i další interiérové neutrály, spíše ale ve velmi drobném akcentu.

 

Elegance vyžaduje interiérové neutrály. Elegance spočívá v jemných nuancích mezi jednotlivými neutrály, které jsou lidskému oku příjemné na pohled. Formální elegance bude pracovat s černým akcentem (nejspíše ve čtvercovém / vertikálním pojetí), ležérní bude zase spíše pracovat s jemnými přechody v jasu (tón v tónu).

 

Výrazné a syté barvy v sobě nesou jiné poselství, než je elegance – u nich je nejvíce rozhodující odstín ve smyslu barevné psychologie. Tyrkysová a zelená barva v sobě nesou odkazy ke svěžesti, oranžová teplo a dynamiku, magenta dynamiku a mládí atd. Stane-li se, že autor má vytvořit elegantní schéma s výraznou sytou barvou, bude potřebovat velké množství neutrálů, které sytou barvu potlačí.

 

Minimalistický interiér bude zase spíše pracovat s nadčasovou, formálně působící kombinací ostré bílé a černé / šedé, byť možná se v některém pojetí objeví akcent v podobě nějaké výrazné, syté barvy.

 

Útulno a teplo naopak nedocílím ani černou, ani bílou barvou. Zapotřebí bude sáhnout do teplé části barevného spektra – žluté, oranžové a červené odstíny. A protože tmavší barvy působí tepleji, je lépe volit hnědé, žlutozelené a vínové.

 

Přírodní náladu budou evokovat barvy zemité v kombinaci se zelenou.

 

Veselost a hravost bude zase požadovat barvy syté, které budou jako akcent figurovat na velmi světlém základu. Nejčastěji tyto pocity budí zelená, limetová, oranžová a žlutá. Profesionalita je dnes nejvíce spojována s šedou barvou – podle toho, jaké další přídomky chce firma mít, volí případné doplňkové barvy – z barevné psychologie víme, že červená evokuje dynamiku a moc, magenta dynamiku a modernost, modrá tradici a solidnost atd.

 

Dramatičnost vytváří převaha velmi tmavých barev (zejména černá a fialová) v kombinaci s výraznými akcenty (bílá, zlatá, stříbrná, nebo červená).

 

Přiložená prezentace řeší proporce barev ve vztahu k náladě interiéru - zaměřuje se na aktuálně nejhojněněji používané barvy pro inteirér - bílou a šedou. A k nim pak přidává dřevo - které v interiérech hraje roli "zateplovatele" a "zútulňovatele".