Prodejní fáze v bodech

 


 

kroky prodejUž jsme si to říkali ... před první schůzkou by to chtělo si vyžádat co nejvíce informací, aby člověk věděl, do čeho jde a zda má vůbec zájem.

 

Následně se uskuteční první schůzka - je zdarma, čerpá se designérův čas a přitom klient nic neplatí ... jsme totiž v prodejní fázi.

 

Dost často se stává, že klient hodně tlačí, aby prodejní schůzky proběhly dvě ... když totiž napíšete nabídku, má tendenci vyjednávat o zúžení jejího záběru a snížení ceny a nechce to psát v emailu, raději to řekne ústně )to je méně práce).

 

Též je fakt, že když máte svou kancelář a "donutíte" klienta na první schůzku přijít k Vám, tak většinu pak stejně trvá na tom, abyste přijel/a do řešeného prostoru na obhlídku - ještě před dohodou o první platbě.

 

Člověk (designér) si pak jen musí hlídat, aby v rámci prodejní fáze neskákal až moc zdarma. Dvě schůzky jsou OK, třetí je už na pováženou, ale děje se to též.

 

Ať po jedné či po třech schůzkách, nakonec stejně musí přijít moment, kdy klienta vyzvete "zaplať barde". A asi to bude ve chvíli, kdy s ním proberete své idee:) Je to totiž v Čechách taková situace, že mnozí klienti mají pocit, že platit by měli teprve až uvidí, že "Vy dáváte smysl ... že něco umíte .. . že máte mezi ušima mozek..." Takže hodně designérů prostě podlehne a zadarmiko kreslí varianty půdorysů a lepí stylové koláže a dokonce posílá mailem náměty na vhodné tapety (nemyslete si, že nemluvíme z vlastní zkušenosti:)

 

Poté, co klient zaplatí (typicky tak 5 nebo 10 nebo max. 20 tisíc ... vyšší číslo si mohou dovolit žádat až spíš větší studia se sekretářkou a reputací) se začne domlouvat termín pracovní schůzky, kde designér předloží první skici a proběhne první konkrétní diskuse - co kam a proč. Stává se téměř vždy, že až u téhle příležitosti se začne vyjasňovat klientův vkus a rozpočet. Až když klient vidí konkrétní obrázky konkrétních věcí v jeho vlastním prostoru (na obrázku:).

 

Platí, že klienti prostě u nás nemají moc vůli s Vámi sepsat rovnou smlouvu na téma: "Navrhnete to komplet na klíč a já Vám za to dám 50 000 Kč za fázi do ucelených obrázků a 30 000 Kč za to, že uřídíte, že to tak stane". To "komplet a na klíč" je problém. Tedy pokud nejste realizační firma a svůj design dáváte jen nádavkem nad dodávku zboží a řemeslníků.