Pojetí interiérového designéra, které odstartovalo v roce 1905

 


 

elsieV zemích, kde je profese interiérového designéra dlouhodobě etablovaná, ji vnímají dosti jinak, než je tomu u nás.

 

U nás se za největší poskytnutou hodnotu považuje vizualizace ... že někdo vytvoří elektronický obrázek vize prostoru ... často podle poměrně striktního zadání investora, doprovázeného slovy: "Kdybych měl ten Váš program, tak si to samozřejmě namodeluju sám". Na druhém místě je to pak zakreslení skříňového nábytku na míru tak, aby truhlář věděl, jak to má vypadat. Hodně se pak mluví o praktičnosti ... zejména ve vztahu k OMYVATELNOSTI  a DLOUHODOBÉ VÝDRŽI MATERIÁLŮ.

 

V anglosaském světě je interiérový design spojován spíše s pocity ... které by měly být příjemné. Na ty působí barvy, skladba textur, světlo, plynulost pohybu, výhledy, měkkost, tlumenost zvuků ... 

 

A další věc je, že je to mnohem více O STYLU. Na obrázku vpravo je Elsie de Wolfe, která se považuje za ženu, která osobně ztělesnila první moderní interiérovou designérku, která tuto činnost měla jako svou výdělečnou profesi. A její celá existence byla o stylu ... dokonce napsala knihu "The House in good taste" (Dům s dobrým vkusem). Elsie byla ženou velkého světa a dokonce byla v Paříži v roce 1935 vyhlášena NEJLÉPE OBLÉKANOU ŽENOU SVĚTA.

 

Začátkem dvacátého století byly interiéry poměrně ponuré a tíživé. Elsie přišla s bílou barvou a lehkostí. Přinesla nový, jemný, ženský styl.

 

Elsie prý kdysi řekla: "Když kreslím své návrhy, tak nemám nikdy žádné alternativy. Existuje jen jeden jediný návrh - ten, který Vám ukáži - TEN NEJLEPŠÍ!". Zní to velmi šaramantně a sebevědomě. Pokud se tvůrci podaří vytvořit si takový věhlas, tak s tímto přístupem možná uspěje i dnes - v dvacátéme prvním století. Ale dáváme tomu velmi malou šanci. Dnešní doba je o sebevědomém zákazníkovi, který se cítí být velmi znalý věci. A takový prostě bude do návrhu spíše "kecat", než "nekecat":) Což ale neznamená, že nebude chtít od designéra sladěný styl.

 

Elsie rozhodně žila celebritózní život. Setkávala se s významnými lidmi, nosila drahé róby, chodila na večírky ... I dnes mají někteří lidé pocit, že tohle je to, co dělá "pravého interiérového designéra"...

 

Mrkněte na dnešního tvůrce jménem Michael Smith ... je autorem interiérů Bílého domu pro Obamovi. A určitě je celá jeho prezentace celebritózní:)

 

Elsie tím, že byla herečkou, věděla, jak se "napózovat" ... obrázek vpravo ji ukazuje v postoji podle tehdejší světové tanečnice Isadory Dunkan ... trochu arty, trochu mysteriózní ...

 

Kdo si ji najal, aby mu zařídila interiér ... chtěl ji kvůli jejímu stylu, kvůli náladě, kterou do interiéru vnese ... ne proto, aby mu pomohla ušetřit nějaké šušňáky...

 

U nás se o glamorózní image snaží designérka Ivanka Kowalski . Velmi mnoho našich absolventek se v ní vidí a velmi touží být jako ona. Uchvacuje je zejména její sexy postava a pak i fakt, že pracuje se samými drahými materiály a produkty. 

 

No a je otázka, jaký charakter značky je pro naši současnost tím pravým ořechovým ... určitě to není jeden model, určitě se na trhu uplatní mnoho různých pojetí této profese. Někdo to pojme velmi inženýrsky a bude argumentovat technickými aspekty a na nějakou atmosféru a styl se vykašle. Někdo se bude snažit prosadit estetiku ... Asi se dokáží uživit všechna tato pojetí ... když budou provozována dostatečně nadšeně a autenticky:)