Prohlédněte si detailně 2 řezy

 


 

strasnice5Teď budeme trénovat prostorové oko a začneme studiem řezů.

 

Řez autor výkresové dokumentace zpracovává tehdy, když chce ukázat něco důležitého, co se buď odehrává ve výškách (které nejsou v půdorysu vidět) nebo chce ukázat vztah řešení stěny s výškovými proporcemi objektu před stěnou stojícími.

 

Vpravo vidíte 3D pohled z ptačí perspektivy na prostor obsahující jídelnu a obývací pokoj. Zkuste se v ní prostorově zorientovat.

 

Níže pak vidíte 2 řezy - A a B.

 

Vidíte, že Řez A ukazuje jídelní stůl, krb a pohovky.

 

Řez B se pak zaměřuje na protilehlou stranu místnosti a ukazuje křesílka pod oknem a jídelní stůl ve vztahu ke stěně za ním.

 

Zkuste si udělat odhad, kudy přesně řezy vedou.

 

V další kapitolce si to ukážeme.

 

strasnice1

 

 

 

 

Kudy tedy vedou ty řezy?

 


 

strasnice2Řez A vede linií za zády jídelních židlí u okna a dívá se po směru své šipky ... tedy na pohovku.

 

Když se zadíváte na řez A pozorně, všimnete si, že je v něm chyba. Abychom viděli bok pohovky, která je čelem k televizi, museli bychom řez vést blíže k pohovce (aby nám nepřekážela ve výhledu stěna).

 

Druhá věc je, že pokud by řez A byl opravdu veden za zády židlí, které mají výhled na krb, pak bychom je museli v řezu vidět - tam ale vidíme jen ty židle, které se dívají na stěnu s oknem.

 

Třetí věc je, že v řezu B vidíme i křesílka v čele stolu, ta v řezu A chybí - i když na půdorysu jsou uvedena.

 

Tohle se lidem stává, když v modelu Sketch Upu nechtějí řez provést skutečně v tom místě, které deklarují ... to by totiž mohlo ukázat "vnitřnosti"  nebo něco zakrýt. Jeden náš lektor kdysi studentům při výuce Sketch Upu radíval, aby si při řezání poodjeli mimo pohovku (aby jí neukazovali rozříznutou) či před stěnu, aby stěna nepřekážela ve výhledu ... jenže ... z toho pak plynou tyhle chyby ... a ty jou docela dost trapné ... protože naše profese je "sestřenice" stavařů a ti by se za břicho popadali, kdyby tuhe chybu viděli. A náš image (designérka = panička, fiflena na podpadkách, která ničemu nerozumí - natož technikáliím) se potvrdil:)

 

Řez B je přesnější - jediná chyba je v tom, že pokud bychom skutečně řez vedli přímo pohovkou, pak bychom na řezu neviděli její očalouněný bok, ale "vnitřnosti", které se značí šrafou. Takže ani řez B nebyl veden skutečně tudy, kudy obrázek vlevo ukazuje:)

 

 

 

 

 

Řežeme kuchyni

 


 

strasnice10Vedle jídelny je kuchyně - tvoří ji samostatná místnost.

 

Vpravo ji vidíte v ptačí perspektivě - s velkým lustrem uprostřed (to šedé kolečko). Kuchyně má ostrůvek tvořený dvěma do sebe se nořícími hmotami - jedna je vyšší a poskytuje pracovní plochu, druhá je nižší - slouží jako stůl pro příležitostnou kávu či stolování malých dětí.

 

Podívejte se na řez níže a odhadněte, kudy je veden.

 

Na stěně jsou dveře na balkón, které v půdorysu vidíme na dolní stěně - vpravo od vchodu.

 

Řez zobrazuje baterii dřezu, mezeru mezi pracovní plochou pod oknem a ostrůvkem a zejména řešení ostrůvku, které vidí kuchař/ka, když stojí zády ke sporáku.

 

Na obrázku vpravo si pomyslně udělejte čáru - kud tedy vede řez, který pak vypadá jako obrázek níže?

 

strasnice3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zde jsou pak 3D pohledy na celou místnost (model bez renderu ve Sketch Upu):

 

strasnice12

strasnice13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Možná si říkáte, proč je ten ostůvek tak ošklivý ... no, není to protože by nám to přišlo tak správné ...:) Ale paní klientka trvala na "opravdovém" stolu. My bychom byli raději, kdyby nám důvěřovala a vybrala si raději variantu, kde jsme se inspirovali obrázkem níže. Plocha stolu by kvůli pákovému efektu patrně nemohla být velmi hluboká, ale pro příležitostné drobnější stolování by mohla stačit i hloubka 40 cm. Ale ona nechtěla a barové židle nám též "zaboha" nechtěla dovolit ... takže vznikl tento patvar výše.

 

strasnice14