Historický vývoj stylu

 


 

Proč máme znát vývoj historických stylů?

 

Protože historické tvary a barevně materiálové kombinace vytváří nutnou základnu pro tvorbu současných stylů.

 

Kdo nezná historii, bude mít velké potíže kvalitně vytvářet (aby to nebyly příšerné splácaniny) dnešní eklektické interiéry, které se do historie vrací více a více.

 

 

 

 

Starověk nastavil mnohé ... i základy stylu

 


 

CB14 Eggs-960

Období starověku nás zajímá kvůli tomu, že zde vznikly kořeny / základy KLASIKY - ornamentů a tvarů, které se používají dodnes. Tuto kapitolu berte jako takové kořeny stylové vzdělanosti interiérového designéra. Je dobré vnímat, že některé postupy a dekory a i barevnost jsou tzv. klasické - tzn. používá je celá řada dalších stylů.

  

Obrazová prezentace

 

 

Ilustrace vpravo nahoře nám pak připomíná, že historické výjevy (dva nosiči nosítek - např. Kleopatřiných) se používají i v dnešním designu.

 

 

 

 

 

 

Gotika až baroko

 


 

picture 1Gotiku, renesanci a baroko stačí znát spíš rámcově. Rokoko, které následuje po baroku, nás pak už zajímá více, protože mnoho klasicky tvarovaného nábytku vychází právě z tvarosloví tohoto období. 

  

SLIDY ... tady

 

 

Důvod proč studujeme historické styly interiérů je ten, že bez jejich znalosti chybí člověku kontext - kde se vzaly jaké barvy / jaké barevně materiálové kombinace. 

 

Obrázek vlevo ukazuje lenošku, jejíž tvar obsahuje barokní volutu - člověk by to u nábytku v červeno tyrkysovém proužku nečekal:) Lenoška samotná vykazuje znaky klasicistního tvarosloví (klasicismus budeme probírat příště), ale je zmodernizovaná textilem v soudobém duchu.