Od starodávného zámku k dnešku

 


 

Picture2Když přemýšlíme o tom, jak se dávná doba (historie) propisuje do dneška, tak musíme použít dvě velmi důležitá slova: STYLIZACE a MODIFIKACE.

 

Obě slova se dotýkají tvarových úprav nábytku, který se inspiruje v minulosti, ale nepřejímá ji s cílem vytvořit přesnou kopii.

 

Buď je modifikace o tom, že vyrobit kopii originálu by bylo příliš drahé - složitá řezba se zjednoduší, aby na předmětu bylo méně práce / materiál se vymění za levnější ... 

 

nebo

 

modifikace spočívá v tom, že se předmět navrhuje nově tak, aby lépe vyhověl současné době

 

... buď se jedná o autorské dílo designéra, který z historie vyšel / nechal se jí inspirovat ... ale jeho dílo je v něčem novátorské ... např. židle Victoria Ghost je inspirována klasicistní židlí, ale je výrazně tvarově zjednodušena a vyrobena z průsvitného plastu - novátorský materiál

 

... nebo se jedná o sériovou výrobu, která má historickou předlohu vzhledem připomínat, ale fungovat má soudobě - panty, úchytky ...

 

U takové výroby pak dochází ke změně proporcí, povrchové úpravy ... celkového výrazu - tzn. jedná se o soudobý kus, což je téměř vždy patrné na první pohled. Mrkněte na pár obrázků k přemýšlení. Na konci jsou k porovnání repliky historických van a je zde hezky vidět, že je replika a replika ...

 

Dnešek je o návratu k historickým tvarům, ale ne cestou přesné kopie, spíše se historie bere za inspiraci a modifikuje se do moderní (JEDNODUŠŠÍ) formy.

 

 

 

 

Co to znamená MINIMALISMUS

 


 

Picture14Nejčastěji zmiňovaným slovem je při rozpravách o stylu interiérů patrně slovo "MINIMALISMUS".

 

Když budeme citovat WIKIPEDII ...

 

tak Minimalismus je umělecký směr, který se v 50. letech 20. století objevil v sochařství a malířství a postupně se rozšířil i do dalších oblastí, především hudby ale i architektury, designu, filmu, literatury či filosofie. Vznik tohoto směru bývá vysvětlován jako reakce na subjektivní pojetí abstraktního expresionismu. Minimalistická díla bývají vytvořena z elementárních atributů, používají většinou jednoduchou geometrickou formu a bývají prezentována jakoby nezúčastněně.Použití jednoduchých prostředků slouží pro dosažení maximálního účinku. Odstranění všeho nepodstatného umožňuje divákovi, posluchači nebo čtenáři intenzivně vnímat základní a důležité složky díla.

 

Média o bydlení / interiérech toto slovo ale používají spíše jako označení určitého přístupu k řešení interiérů - který se vyznačuje:

•  malým množstvím solitérů ... maximum je CELISTVĚ ŘEŠENO JAKO ZABUDOVANÁ SOUČÁST STAVBY

•  malým nožstvím barev ... tzn. spíš základní neutrály (spíš studené) a tak jedna akcentní barvička sytá

•  jednoduchými tvar = geometrické a amébní ... hlavně žádný ornament (v duchu stati Adolfa Loose)

 

 

Od minimalismu se pomalu ustupuje a stále větší prostor na výsluní si zabírají dekorace (přímo nepřítel minimalismu) ... dekor zažívá slavný návrat a minimalismus již není hlavním trendem (některé jeho projevy, ale jsou trendy i nadále .. např. celistvost ... ale jen u něčeho, ne pro celý prostor).

 

 

 

Retro - co je to?


 

Nyní si zkuste si popřemýšlet o definici slova retro ... je nějak spojeno s určitou dobou? s určitým vzhledem? 

 

Jak se dívat na definici RETRA ...

 

Mrkněte na tyto odkazy:

retro lammpa

kachličky

retro antik

retro Brusel