Co všechno ovlivňuje pocity z interiéru

 


 

Picture34

V ergonomii nás tedy zajímají rozměry místností, jejich orientace (vůči světovým stranám) a světelné podmínky, kvalita podlahy, charakter nábytku – rozměry, šířka, výška, hloubka, logické návaznosti a propojení jednotlivých prostorů, a to všechno

vzhledem k osobnosti, která prostor využívá, jejím návykům, systému práce a odpočinku, výšce postavy, praváctví či leváctví. 

 

Picture33

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Většina nabídky v obchodech má nejčastěji standardizované rozměry, nehledě na další ergonomická kritéria „předpokládá“ průměrnou postavu. Ale nejen lidé větší či menší postavy než je ta konfekční mají problémy, při plánování prostoru musíme vzít také v úvahu, že ho budou pravděpodobně sdílet partneři, muž a žena, kteří zřídkakdy bývají stejně vysocí.

 

Hezky na to pamatoval Adolf Loos, který například umisťoval do společného prostoru různé židle a křesílka, protože předpokládal, že každý odpočívá jinak a každý má jinou postavu. Problém sedacího nábytku, výšky zárubní a výšky dřezu jsou asi nejčastější.

 

V ergonomii má kromě rozměrů význam i osvětlení i barvy ... což jsou témata, která dále řešíme v jiné části studijních materiálů - pro celkovou úplnost představy o ergonomii je však dobré se jich zde alespoň lehce dotknout.

 

Celkové osvětlení prostor musí odpovídat nárokům prováděné činnosti, alespoň 10 % osvětlení v místnosti by mělo být zajištěno celkovým osvětlením. Měli bychom pamatovat například na to, že některá svítidla zkreslují barvy, takže pokud rádi sedíme v křesle a prohlížíme si fotografické publikace, měli bychom si zvolit odpovídající osvětlení. Též bychom měli eliminovat zdroje velkého jasu a nežádoucí odrazy (lampa naproti zrcadlu, skleněné vitríně, televizi apod.).

 

Volba barev z ergonomického hlediska - některé barvy jsou pro určitý typ prostoru, kde se odehrává určitá lidská činnost, méně vhodné. To souvisí s psychologií barev.