Ukládání - šatna

 


 

kabaty.wmfSkočíme na ukládání ... a začneme šatstvem ... pro ukládání šatstva jsou velmi důležité výšky - jednak kvůli pohodlí dosahu a též i potřeba člověka vidět předmět, který uchopuje, tj. při řešení úložného prostoru – např. umístění zásuvek ve výšce, je dobré si uvědomit výšku očí.


Pro postavu výšky 165 cm je maximální výška dosahu cca 190 cm pro uchopení předmětu z úložného prostoru (to ale není to samé jako POHODLNÁ  výška) a maximální výška dosahu na hranu je cca 209 cm.


Pro takto vysokou postavu je maximální výška snadno dostupné šatní tyče cca 180 cm a osoba by byla raději, kdyby tyč byla jen 175 cm vysoko.

 

 

 

Důležité je si při dimenzování výšek také uvědomit, zda se ve výšce bude ještě něco ovládat rukou (uchopovat, mačkat...); pro takovou situaci je třeba výšku snížit ještě o cca 7 cm oproti výšce, ve které stačí se jen dotknout.

 

zasuvka max_vyska

 

Maximální výška zásuvky, do které vidí osoba výšky 165 - 170 cm je 125 cm.

 

 

 

 

 

 

height1

Změřte si ve své skříni, jak vysoko máte šatní tyč a posuďte, zda-li byste si ji přál/a níže či výše, či je naprosto ideální.  Čím níže se šatní tyč dá, tím méně kvalitního úložného prostoru nám ve skříni vzniká, protože nejlépe využitelný je zejména prostor mezi 70 cm a 130 cm (v úvodu ke kuchyním píšeme, že tam je nejcennější výška od 75 cm do 115 cm - což je první stupeń CENNOSTI:)). Prostor přibližně mezi 30 cm a 70 cm výšky sice není tak pohodlný jako 70 až 130, ale stále je cennější, než poloha nad 180 cm - tedy u stropu.

 

Čím výš tedy dáme šatní tyč, tím více věcí pak můžeme dát pod ni. Nevýhodou je však nepohodlí při "práci s ramínky". První obrázek níže má šatní tyč ve výši 180 cm. Druhý ji má výše - všimněte si, že se dolů vešly 4 zásuvky,